Foto

Publikohen fotot e martesës mes Arthur Miller dhe Marilyn Monroe…

Nga  | 

Shortly after their marriage, American actress Marilyn Monroe (1926 - 1962) and American playwright Arthur Miller (1915 - 2005) (right) ride in a Thunderbird convertible with Monroe's close friend, American photographer Milton Greene (1922 - 1985) (obscured behind Monroe), as the trio make a road trip to Connecticut where both Green and Miller lived, New York, New York, early July 1956. (Photo by Paul Schutzer/The LIFE Images Collection/Getty Images)

Dramaturgu Miller, i lindur 100 vjet më parë, u martua me modelen dhe aktoren Marilyn Monroe më 29 qershor të vitit 1956. Arthur Miller kujtohet edhe sot si fitues i çmimit Pulitzer për qindra vepra, ku spikat tragjedia ‘Vdekja e Shitësit’ (Death of Salesman). Përtej karrierës së tij peronale, ai mbahet mend nga publiku edhe si ish-bashkëshorti i Marilyn Monroe.  Më poshtë janë disa prej fotove kryesore gjatë dasmës së tyre, publikuar nga TIME.

American actress Marilyn Monroe (1926 - 1962) waves as she and her husband, American playwright Arthur Miller, go for a drive in Miller's convertible car, Roxbury, Connecticut, July 7, 1956. The newlyweds, married on June 29, 1956, were staying at Miller's summer home in Roxbury. (Photo by Paul Schutzer/The LIFE Picture Collection/Getty Images)

(L-R) Photographer Milton Greene riding in Thunderbird with kissing newlyweds, actress Marilyn Monroe and playwright Arthur Miller, while on their way to Connecticut.

Subject: Actress Marilyn Monroe sitting in the car of husband Arthur Miller while at agas station. 1956 Photographer- Paul Schutzer Time Life Contributer (NOT OWNED Merlin-1140406

Shortly after their marriage, American actress Marilyn Monroe (1926 - 1962) and American playwright Arthur Miller (1915 - 2005) sit in a Thunderbird convertible on their way to Connecticut with Monroe's close friend, American photographer Milton Greene (not pictured), New York, New York, early July 1956. (Photo by Paul Schutzer/The LIFE Picture Collection/Getty Images)

Subject: Actress marulyn Monroe riding in car with husband and playwright Arthur Miller. 1956 New York Photographer- Paul Schutzer Time Life Contributer (Not Owned) Merlin-1140408

 

 

 

 

 

 

Lini një koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shares