Dukje

Fundi i “dress code-it” të zyrës

Nga  | 

26UNBUTTONED--WEB1-articleLarge

E kishit menduar ndonjëherë se mund të bëhej art-fashion edhe me disa uniforma të zakonshme pune…?

26UNBUTTONED--WEB2-articleLarge

Gjatë fundjvës në Muzeun e FIT (Fashion Institute of Technology) në Nju Jork, u hap një ekspozitë e quajtur “Uniforma”. Në këtë ekspo u paraqitën 71 vepra, krijuar me uniforma ‘surprizë’, të ndara në katër kategori – ushtarake, veshje pune, uniforma shkolle, sportive – si edhe një koleksion i veçantë krijuar nga modele stilistësh prej të cilave ishin frymëzuar këto veshje.

26UNBUTTONED--WEB3-articleLarge

“Më intrigonte bashkimi mes stilit fashion dhe stilit të uniformave të ndryshme,” mësohet të ketë thënë Emma McClendon, asistent-kostumografja dhe organizuesja e ekspozitës. “e para është për krijimtarinë, e dyta për idenë e konformizmit që vetë uniformat përfaqësojnë. Të çudit fakti se sa mirë mund të ndërlidhet këto dy koncepte në stil.”

26UNBUTTONED--WEB4-articleLarge

Muzeu ka krijuar një atmosferë ku uniformiteti rikthehet IN.

 

Lini një koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shares