Foto

75 vite më pas “Gone with the Wind”…

Nga  | 

unknown

Filmi i njohur amerikan dhe i dashur për shumëkënd “Gone with the Wind” edhe 75 vite më pas përfaqëson “një vështrim sentimental mbi Luftën Civile në Amerikë”, – thotë regjisori Roger Ebert. Por lufta këtu nuk ishte edhe aq për të shkatërruar Konfederatën dhe për të liruar skllevërit se sa për t’i dhënë znj. Scarlett O’Hara ‘ndëshkimin’ e merituar.

Nostalgjia për këtë film vazhdon ende edhe sot sepse ai tregon një histori të mirë dhe e tregon në një formë të mrekullueshme.

LIFE.com sjell një koleksion fotosh nga filmi dhe libri: Gone With the Wind: The Great American Movie 75 Years Later.

Indian-born, British actress Vivien Leigh places her Oscar for Best Actress on the mantle in her living room, California, early 1940s. She won the award for her performance in the 1939 film 'Gone WIth the Wind,' directed by Vivtor Fleming. (Photo by Peter Stackpole/Time Life Pictures/Getty Images)

Skenë nga “Gone with the Wind”

01 Jan 1939 --- ARCHIVES : CINEMA --- Image by © Sunset Boulevard/Corbis

GONE WITH THE WIND: Clark Gable, Vivien Leigh, 1939

Lini një koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shares