Lajmi i Ditës

Kush është Kryeministrja e re e Britanisë së Madhe?

Nga  | 

102791058_Theresa_May-large_trans++ZgEkZX3M936N5BQK4Va8RWtT0gK_6EfZT336f62EI5U

Theresa May ka një eksperiencë akademike të shumëllojshme në sektorin publik dhe privat. Ajo ka studiuar në Universitetin e Oksfordit dhe e ka nisur karrierën në Bankën e Anglisë si përgjegjëse e Departamentit të Marëdhënieve Europiane si edhe si këshilluese e marëdhënieve me jashtë.

Znj. May është përfshirë në politikë në të gjitha nivelet për shumë vite me radhë, si fillim në nivel lokal, si pjesë e Partisë Konservatore përpara se të merrte detyrën si këshilltare e LBM (London Borough of Merton) nga viti 1986 deri në 1994-ën.

Theresa ka qenë anëtare e Parlamentit për Maidenhead në maj të vitit 1997. Gjithashtu, gjatë kësaj kohe ajo ka qenë pjesëmarrëse e rregullt dhe aktiviste e shoqërisë civile në vendin e saj, për të përmirësuar Linjën e Trenave, shërbimin në spitale si edhe për të përmirësuar qendrën e Maidenheadtown.

May ka mbajtur poste të ndryshme në Parlament që prej vitit 1997. Nga viti 2002 deri në vitin 2003 ajo është Kryetarja e parë grua e Partisë Konservatore. Ajo ka luajtur një rol të rëndësishëm kundër emigracionit dhe për forcimin e mbrojtjen e kufijve nga terrorizmi si edhe si aktiviste e rregullt për mbrojtjen e Të drejtave të Grave dhe Barazisë Gjinore në vitet 2010-2012.

Lini një koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shares