Foto

Laurie Simmons dhe ‘Objektet mbi këmbë’

Nga  | 

image

Laurie Simmons është një artiste, fotografe dhe producente amerikane që aktualisht jeton dhe punon në Nju Jork. Në fotografitë e saj ajo krijon skena në ambjente shtëpie, me orendi shtëpiake. Krahas punëve të tjera Simmons shquhet edhe për pikëpamjet e saj feministe, të cilat i ka manifestuar në një set të quajtur ‘Objekte mbi këmbë’. 

Këto foto pasqyrojnë pozicionimin e gruas në shoqërinë e Patriarkut. Objektet shtëpiake mbi këmbë gruaje tregojnë për ekzistencës e ndarjes së roleve gjinore brenda dhe jashtë shtëpisë.

image

imageimageimage

 

Lini një koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shares