Lajmi i Ditës

Hapet dosja e Musine Kokalarit

Nga  | 

Sot u paraqit struktura e Autoritetit për Informimin në Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit, si shpagim ndaj ish të përndjekurve dhe viktimave të komunizmit, duke marrë masa edhe për dëmshpërblime në të ardhmen. 

Në kuadër të këtyre ngjarjeve, ndërtimi i Bunk’Art 2 në qendër të Tiranës është gjithashtu një përkujtimore e atmosferës së kohës gjatë regjimit, në nderim të vuajtjeve dhe viktimave të komunizmit.

Dosja e parë e hapur ishte ajo e Musine Kokalarit, me kërkesën për pastrimin e kësaj figure.

Familjarët e Kokalarit, të pranishëm në këtë aktivitet thanë se kjo është një dhuratë e pazakontë që do t’i bëhet asaj me rastin e 100-vjetorit të lindjes. Është momenti që ajo të rreshtohet ndër figurat më të shquara të kombit tonë.

 

Lini një koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shares