Letrart

‘Ladies dhe gentlemen’ në pikturë

Nga  | 

Hendrick-Pot-Lady-and-Gentleman-in-an-Interior-A-Startling-Introduction-c.1632

Artistë si Rembrandt, V Corneille, Vermeer, Pot etj., kanë pikturuar zonja dhe zotërinj në marëdhënie të përditshme por edhe në situata të veçanta, duke përcjellë në këtë mënyrë një botë të larmishme dhe gjithashtu të ndryshme nga kjo e sotmja.

Pozicioni kalorsiak: Burri më këmbë, gruaja ulur, paraqiten në shumicën prej tyre. Në disa të tjera, bie në sy detaji i gotës së verës, lule ose poezi, që duken pothuajse si stoli për gratë-ladies.

A_lady_and_gentleman_in_black_by_Rembrandt

a-lady-drinking-and-a-gentleman-by-johannes-vermeer-reproduction

f93b1d8b5912808425f15aad38082535

girl_interrupted_in_her_music

Mr_and_Mrs_Robert_Andrews_c1748-9

Seghers_Corneille_Cornelius-ZZZ-Lady_and_Gentleman

Lini një koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shares