Psikologji

Sa i rëndësishëm është shëndeti emocional?

Nga  | 

pexels-photo-541518

Nëse ndiheni mirë për pak momente, pra, nëse ndiheni vetëm 1% më mirë nëse anashkaloni gjithçka, kryesisht atë që ju mundon më shumë kur nuk jeni në humor, atëherë jeni në rrugën e duhur.

Kjo do të thotë që po përjetoni funksionimin e shëndetshëm psikologjik, ajo pjesë e juaja që nuk mund të preket nga depresioni. Puna juaj tashmë është të zhvilloni atë pjesë tek vetja, duke e ditur që ajo ekziston, ta respektoni, dhe ta dëshironi atë, më shumë se çdo gjë tjetër në jetën tuaj.

dawn-sunset-person-woman

Ju mund të dëshironi shëndetin tuaj emocional, më shumë nga sa doni të hiqni qafe ankthin emocional. 

Duhet të kujtoni që vëmendja juaj, përqëndrohet mbi forcën që ka dhimbja për t’ju përfshirë, atëherë përqëndrimi juaj do të fokusohet tek dhimbja. Nëse vëmendja juaj do të përqëndrohet mbi funksionimin e shëndetshëm psikologjik, atëherë do të rifitoni qetësinë, paqen shpirtërore dhe atë emocionale. (Vijon)/ Mjaft menduat filloni të jetoni

Lini një koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shares