Lajmi i Ditës

Yjet e Golden Globe vishen me të zeza për viktimat gra të dhunës

Nga  | 

405

Fjalime të fuqishme mbi abuzimet seksuale në Hollywood dominuan edicionin e 75-të të Golden Globe Awards.

Industria e filmit ka qënë gjithmonë pre e skandaleve seksuale. Në edicionin e këtij viti, yjet janë veshur me të zeza në nderim të viktimave të dhunës.

Oprah Winfrey e përmblodhi situatën e abuzimeve me shprehjen “ka ardhur një ditë e re horizontit” ndërsa jepte çmimin award të radhës.

globesmen

Aktorja Frances McDormand fitoi trofeun si aktorja më e mirë (best actress).

Çmime të rëndësishme rrëmbyen edhe Nicole Kidman, Laura Dern dhe Alexander Skarsgard.

golden-globes-black

Big Little Lies fitoi më shumë çmime (awards) në kategorinë e televizionit.

‘FUQIA E GRUAS’

Kidman fitoi e para për rolin e saj si viktimë e dhunës. Ajo ia dedikoi trofeun e saj kolegeve, bijave dhe nënave, duke thënë: “Uau, fuqia e gruas.”

Eventi Golden Globes organizohet nga Hollywood Foreign Press Association dhe shihet si një tregues mbi ecurinë e filmave në Oscars, që do të zhvillohet më 4 Mars.

Emma-Watson-Black-Dress-Golden-Globes-2018

 

 

Lini një koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shares