Psikologji

Probleme me frymëmarrjen? Ja çfarë shkaktojnë “hundët e zëna”

Nga  | 

1741C735-54F5-4AD6-8820-7DDB5CF76BBA

Rrugët e frymëmarrjes janë të rëndësishme për funksionimin normal të kafkës së kokës, duke ndikuar edhe në qarkullimin normal të gjakut që aktivizohet nga oksigjeni. Nëse nuk shkon sasia e duhur e oksigjenit në aparatin e frymëmarrjes dhe gjithashtu në pjesën e ballit, krijohen ngërçe funksionimi të marrjes dhe nxjerrjes së frymës.

Siç e shohim edhe në figurë, frymëmarrja përcakton sasinë e dioksidit të karbonit në vend të sasisë së oksigjenit që shkarkohet detyrimisht edhe në gjak duke futur më shumë “helme” se sa oksigjen. /Fotoja është marrë nga Telegraf 

Lini një koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shares