Psikologji

Epo, jepja Çezarit çfarë i takon !

Nga  | 

Të kemi mirësinë dhe pozitivitetin të kapërcejmë kufijtë e kotë dhe të padukshëm të mendjes . Te pranojmë kur e kemi gabim ank dhe kur luftojmë për të pasur të drejtë duke insistuar te djallëzia.

“Ti je i vetmi dhe nuk je i tillë sepse nuk më njeh fare.”

Si mund ta zgjidhim këtë ‘problem’ komunikimi? Përveçse me përuljen dhe madhështinë që i ka hije.

Unë besoj te dashuria e vërtetë mes njerëzve. Ajo lloj situate që as nuk ve në dyshim personalitetin, qetësinë e trupit dhe të mendjes e as nuk krijon kushte për gënjeshtra të cilat mund të të lëndojnë. Si mund të dashurohemi me ‘gjërat e bukura’, ambjentet luksoze pa thellësinë e domosdoshme për të kuptuar. Duke parë me negativitet edhe situatat më pozitive, apo duke parë me një dozë dyshimi jo normal realitetin?

Beso te e sotmja. Komuniko dhe tregoji kujt respekton se talentin nuk ta kanë dhënë borxh askush dhe je xheloze për të (punën) më shumë se për gjithçka tjetër, duke përjashtuar njerëzit më të afërt. /

 

Lini një koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shares