Prijëse

Donacionet femërore në Fushatat Amerikane

Nga  | 

628EB3F7-0E6D-4850-B037-80F5828D84E1

Shumë para janë investuar prej gjinisë femërore për zgjedhjen e Presidentëve të SHBA- ve. Vetëm në fushatën e Hillary Clinton, plot 52% e donacioneve janë bërë nga gra. Prej 15 kandidatëve për Presidentë, Trump renditet i treti për nga sasia e donacioneve femërore, dhe i pesti për nga sasia e parave depozituar prej grave.

Demokrati nju-jorkez Kirsten Gillibrad ka pasur përqindjen më të lartë të fondeve depozituar nga gra, me 52,5 përqind, ndjekur prej demokratja kaliforniane Kamala Harris me 49,2 përqind. 

Në 2016- ën, gratë kanë kontribuar me para më shumë se kurrë  më parë, për të ndihmuar Zgjedhjet e kandidatëve federalë, me gjithsej 273 milionë $. / newsweek.com

Lini një koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shares