Frymëzime

Histori të rinisë

Nga  | 

Si kapeshin me zorr vajzat e diktaturës?

Bukuroshja Anila Kati, një ndër vajzat më të bukura të Tiranës në vitet 70’ ka qenë një ndër ato shembuj, ku bukuria femërore ndoshta nuk përçurnohej si sot por, imponohej drejt një realiteti që i konvenonte sistemit.

A mund të diskutohet megjithatë në ato kohë të shfyryroheshin apo zbeheshin vajzat, deri në një pikë të pakthyeshme?

Pa dashur të bëhem pjesë e jetës së saj, por pse jo duke dashur të kuptoj historinë e saj Si u imponua ajo drejt një lidhje të dhunshme. Zëthat e kohës kishin shumë për të thënë mbi fugën e saj në një shtëpi të huaj. A u martua ajo me përdhunësin e saj? Kjo, ende nuk dihet.

Sa kohë i duhet këtyre vajzave dhe grave të dekomunistizojnë mendjet e përdhunësve, artistëve të rrugës, rrugeçëve, mbretërve të rremë, burrave të flashkët për nga vepra,

harrimit?

A është Anila Kati, bukuroshja e dikurshme në ndonjë sallon elitar në Londër, a ka më ajo dëshirën të kuptojë dhe të shpjegojë demokracinë e patranzituar në Liri?

A janë të vërteta ato thashetheme të kohës?

Shpesh, zgjidhje e vajzave shqiptare mbetet ikja. Ornela Vorpsi është një tjetër shembull “shpëtimi”. Cila është historia e saj?

A janë këto vajza dhe gra të kohës së diktaturës me shpirt boll, për të “shpëtuar” vajza e gra të tjera?

 

Lini një koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shares