Lajmi i Ditës

Fazat e mëtejshme të COVID-19

Nga  | 

Edhe pse vdekshmëria e inflamacionit vdekjeprurës, pjesa më e madhe e njerëzve do shërohen prej këtij coronavirusi.

Studimet tregojnë se edhe pse shkalla e mortalitetit është e lartë, njerëzit e prekur do e marrin veten nga coronavirusi.

Studimet tregojnë se edhe për sa kohë, pacientët do të mbeten të infektuar.

Ka pasur raste të izoluara të riinfektimit me infeksionin, por pyetjet zgjaten edhe më tej. Pjesa më e madhe e njerëzve që marrin COVID-19 do të shërohen krejtësisht. Por kjo sjell pasiguri të reja për faktin se sa shpejt mund të jemi sërish të shëndetshëm dhe në formë së bashku me përgjegjësitë sociale.

Kthimi në gjendje normale shëndetësore të pjesës së njerëzve të paprekur nga COVID-19 mund të duket një problem i ri për Europën dhe Shtetet e Bashkuara, dhe të cilët po futen në fazën më të vështirë të virusit, e gjithashtu faza e parë e të karantinuarve është duke ndihmuar fazat e tjera, deri në shërimin e tyre.

“Dita 6: Duke u ndjerë pak sa më mirë. Ose të paktën kështu mendoj, por gjumi ndihmon. Po shpresoj që dita e nesërme të sjellë më shumë energji.” Chris Gough – mjek në Oksford

Lini një koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shares