Lajmi i Ditës

Latinët dhe ndikimi i tyre në Amerikë vs Donald Trump

Nga  | 

Duke parë që Republikanët kanë fituar midis Latinëve në Florida dhe Teksasin e Jugut, do të mendoni që Hispanikët kanë zbuluar një orientim të ri politik. Por për kë po i kushtonte rëndësi preferencave të ndryshme të elektoratit latin, përfitimi ishte larg pritshmërive. E ndërsa Demokratët po merren me rezultatet në shtetet e tjera – edhe pse Joe Biden po shkon drejt fitores – disa e kanë kthyer në qëllim të akuzojnë votuesit Latinë.

“Persekutimet që iu janë bërë Latinove janë kthyer në një lojë,” deklaroi Alexandria Ocasio-Corez (D-N.Y.) për POLITICO. Demokratët duhet të përjashtojnë çfarë i hemoragjizon votuesit e bardhë,” ka thënë Ocasio-Cortez. Sërish kongresmeni progresist dhe ligjvënësit e tjerë duhet të kishin bërë më shumë për të parandaluar lojërat e Trump midis segmenteve të popullsisë Latine në Florida dhe Teksas. Ata thanë se fushata duhet të kishte avancuar më shumë në Florida dhe Teksas.

“Nuk shoh asgjë në strategjinë e Latinëve, e sigurisht ne po shohim për përmirësime [ose] ndryshe,” tha Burreto. “Ne shfrytëzuam rrugë të shumëfishta — dhe Trump nuk bëri të njëjtën gjë.”

Lini një koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shares