Op-ed

This is impossible vs Na ishte një herë Amerika

Nga  | 
24D7D307-AAE7-4A9F-90E1-27222F7DADE6

©️~

Silvi Bakiri

(Cili ishte konflikti i vërtetë i këtyre zgjedhjeve në Amerikë?)

Pse katër vite ‘mandat qeverisjeje Donald Trump’ në Shtetet e Bashkuara ishin një mundësi drejt pushtetit të Presidentit? Dhe jo një mundësi për Amerikën?

Duke u iu thënë Amerikanëve se ky person është një fillestar, duke e caktuar atë në pozitat e armikut të shtetit të tij.

Në të njëjtën mënyrë, katër vitet e pushtetit Trump, as më pak e as më shumë nga se një përballje e pambarimtë. Një luftë me gjithçka që përfaqëson emrin e tij. Të vetes kundër vetes. Të origjinalitetit të lidershipit kundër miopisë.

Pse u luftua nëse u trajtua si një jo profesionist i politikave amerikane! Pse pati një ‘përsëritje papagalli’ të strategjive republikane. Përsëritje kjo, e cila mund të sillte një Luftë të tretë Botërore. Një luftë kibernetike. Një luftë fëmijësh. Një luftë për një luftë. Por sërish një luftë. 

Gjithashtu, çfarë nënkuptuan këto konflikte globale? Sa ndikoi orientimi europeist (lexo: europeist).

Kjo, sepse, Bashkimi Europian dhe politikat europeiste patën një orientim drejt idesë së hershme të Adolf Hitler a çdo diktatori tjetër për të pushtuar botën. Kjo, edhe prej ‘This is impossible’ të tradicionalistëve të politikës amerikane.

Çfarë mesazhi iu është infliktuar mendjes globale, për të marrë mbrapsht këtë reagim konfliktues prej votuesve.

Nëse do të kishte ‘një votues global’: Pse ky votues,  do të ndërronte mendje, kur të shkonte të votonte për kundërshtarin.

Sikur pyetja të ishte: Jeni dakord që bota të përballet me një luftë të tretë botërore?
Përgjigjja, natyrshëm do të ishte Jo. Po sikur kjo, të ishte një luftë për një dëshirë për luftë?
Përgjigjja, do të ishte Po dhe Jo. Duke pasur parasysh faktin se bota është e madhe.
Po sikur kjo, të ishte thjesht një luftë, për një luftë? (Përgjigjja, do të ishte sërish Po dhe Jo). 

Në Meksikë, “ pse- ja do të ishte e qartë.

Pse bota duhej të përballej me konfliktet e një Lufte të tretë botërore (k o n f l i k t) ?

Pse Amerika duhet të ishte pjesë e këtij konflikti që përfshin Kinën, Rusinë, Korenë, Greqinë. Pikërisht gjatë qeverisjes Trump.

Sepse

This is impossible.

Pse This is impossible. ..

Donald Trump meritonte një mandat tjetër. Të vetin, kësaj here.

Lini një koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shares