Biblioteka

Pse besoi aq shumë Amerika që Donald Trump do të fitonte një mandat tjetër?

Nga  | 

Silvi Bakiri

Kuptohen arsyet pse votuesit amerikanë, prej katër vitesh, ishin vendosur në një atmosferë sa pozitive aq edhe konfliktuale ‘në Amerikën e konflikteve që përsëriten. Megjithatë, Amerika e njerëzve të thjeshtë, po festonte një atmosferë pozitive. 

Në të njëjtën kohë, atmosfera e përgjithshme e politikës ishte prej një kohe relativisht të gjatë e tensionuar, pas zgjedhjeve presidenciale të katër viteve më parë. Edhe prej politikave populiste, të orientuar nga Partia Demokrate; zakonisht, në Amerikë; fituese e dy mandateve të njëpasnjëshme. 

Presidenti Trump erdhi si lidership kontrovers me një energji të re, e cila, u mirëprit prej njerëzve (votuesve). Si edhe, u duatrokit në shtëpitë e sejcilit liberal-demokrat amerikan. Për herë të parë ndoshta në Amerikë nisi të kishte avantazh pozitivisht koncepti i të pasurve në pushtet.

Për Amerikën e cila ka kapërcyer tanimë vitet e burokracive tipike. Vitet e presidencës Trump mund të konsiderohen edhe si një tranzicion i ri në kuptimin e kthjelltësisë, duke pasur parasysh idenë për ekspansion të së pasurve kundër të varfërve, në një shekull që e ka mbyllur suksesshëm këtë problem.

Të vazhdosh status quo- në është më mirë!

Gjithashtu, ‘tabula rasa’ e një votuesi të zakonshëm, në raport me kulturën thuajse kishtare të familjes Trump ka krijuar një mosmarrëveshje midis largësisë së  votuesit dhe liderit të zgjedhur. Keqkuptim, të cilin mund ta quajmë “thought”#

Është i njëjti votues, të cilit, do t’i duhet të kthehet pas në kohë, për të kuptuar këtë filozofi të re që Presidenti i solli Shteteve të Bashkuara. Të mos harrojmë, që, e gjithë bota mund të bëhet lehtësisht pjesë politike e traditës së mëparshme të politikave të tjera. Por përse Bota besoi që Donald Trump do të ishte sërish fitues i këtyre zgjedhjeve? Aq sa, sejcili amerikan të ishte i bindur për këtë,

Të gjithë i numëruam problemet gjatë gjithë kohës, por, duke kuptuar atë çka ai solli për SHBA- të.

 

Qetësinë, energjinë pozitive, rritjen ekonomike.


Pa shumë lojëra të tjera politike dhe duke qëndruar kontrovers. Krahasuar me atë çka amerikanët i bën të ndihen të qetë. 

Amerikanët duan inovacionin. Ato duan gjithashtu edhe qetësinë. Çfarë e lëkund qetësinë e një energjie të qartë për SHBA- të. Siç Donald Trump e solli katër vite më parë.

Me dy drejtime sulmi kundër tij, e që bazohen kryesisht te tradita! si edhe te lëvizjet e gabuara të dikurshme të tyre, të versionuara. Në të gjithë botën… ! Donald duhet të fitonte, sepse kështu (nuk) na thotë sistemi.

Lini një koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shares