Lajmi i Ditës

Një këshilltare për punëtorinë në Shtëpinë e Bardhë

Nga  | 

Senati konfirmon Cecilia Rouse si udhëheqësen e Këshillit të Këshilluesve Ekonomikë. Cecilia Rouse është oferta e parë si grua me ngjyrë, e që do të shërbejë në këtë Këshill. Rouse është ekonomiste në Princeton School për Marrëdhëniet me Publikun dhe me marrëdhëniet me jashtë.

Ajo do të jetë ekomistja e parë, dhe, e cila punon me Presidentin Biden. Në të shkuarën, ajo ka qenë në stafin e këshilluesve të Presidentit Obama, si edhe ka punuar për stafin këshillues të Presidentit Obama.

Zgjedhja demokrate për Ohio, Sherrod Brown, kryetarja e Senatit të Komitetit të Banking, tha se Rouse ka kaluar karrierë e saj “duke u përqëndruar te puna, duke u siguruar që kjo ekonomi funksionon për gjithkënd.”

“Ekspertiza dhe lidershipi i saj do ta çojnë Administrimin dhe Kongresin, jo thjesht duke punuar për pandeminë, por edhe për të krijuar një ekonomi më të mirë për të ardhmen,” tha Brown.

“Për një kohë shumë të gjatë, punëtorët Amerikanë nuk kanë pasur asnjë mbrojtës të tyre në Shtëpinë e Bardhë. E kjo është zgjidhur me këtë grua.

Lini një koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shares